Christmas Schedule 2018/19

 

Please check our class changes, 

Facebook, or with our reception for any covers, amendments or cancellations over the festive period. During the holiday period, if you have a lengthy journey to Danceworks, please call our Reception at 020 7629 6183 to check the status of your class to ensure it is definitely being taught. 
*Please note that our Christmas hours may be changed*
Thursday 20th December 2018
Ballet
Time  Class  Level Teacher  Studio
10:00-11:30 Ballet General Isabella McGuire Mayes 10
11:30-13:00 Ballet Professional Teacher TBC 10
13:00-14:30 Ballet Elementary Anna du Boisson 10
15:00-16:30 Ballet Professional Denzil Bailey 10
16:30-18:00 Ballet Beginner Raymond Chai 10
18:00-19:00 Holistic Ballet Beginner Franziska Rosenweig 10
19:00-20:00 Holistic Ballet Intermediate Franziska Rosenweig 10
20:00-21:00 Pointe Work Technique Intermediate Franziska Rosenweig 10
Street/Commercial
Time Class Level Teacher Studio
19:00-20:00 Boomdiggidy Beginner Hannah & Ryan 3
18:00-19:00 Diva Dance Fitness General AJ O’Neil 6
Contemporary/Jazz
Time Class Level Teacher Studio
20:00-21:30 Contemporary Beginner Dixon 3

World dance/Martial Arts

Time  Class Level  Teacher Studio
18:00-19:00 The Bollywood Co Beginner Nileeka 1
19:00-20:00 Salsa Beginner Nelson Batista 1
20:00-21:30 Salsa Int/Advanced Nelson Batista 1
Friday 21st December 
Ballet
Time Class Level Teacher Studio
10:00-11:30 Ballet General Kristian Ratevossian 10
11:30-13:00 Ballet Professional Ludo 10
13:00-14:30 Ballet Elementary Anna Du Boisson 10
15:00-16:30 Ballet Professional Raymond Chai 10
16:00-17:30 Russian Ballet General Kristian Ratevossian 1
16:30-18:00 Ballet Beginner Hannah Frost 10
18:30-20:00 Ballet Elem/Int Rose Alice 5

Street/Commercial

Time Class Level Teacher TBC Studio
18:00-19:30 Basicz street dance General Nathaniel/Boy Blue  10

Contemporary/Jazz

Time Class Level Teacher Studio
17:30-19:00 Contemporary General James Muller 1

World Dance/ Martial Arts

Time Class Level Teacher Studio
18:00-19:00 Flamenco Beginner Lucia Caruso 6
19:00-20:00 Flamenco Intermediate Lucia Caruso 6

Saturday 22nd December

Ballet

Time  Class Level Teacher Studio
11:00-12:30  Ballet Professional Raymond Chai 10
12:30-14:00 Ballet Advanced Trevor St John 10
14:00-15:30 Ballet Advanced Liz Alpe 10
15:30-17:00 Ballet Beginner Hannah Frost 10

Street/Commercial

Time Class Level Teacher  Studio
14:00-15:00 Commercial Jazz Beginner Nikki Burke 6

Sunday 23rd December 

Ballet

Time  Class  Level Teacher Studio
10:00-11:30 Ballet Professional Isabella McGuire Mayes 10
11:30-13:00 Ballet Intermediate Raymond Chai 10
12:30-13:30 Floor Barre General Teacher TBC 1
13:00-14:30 Ballet Beginner  Franziska Rosenweig 10
14:00-15:30 Ballet General Teacher TBC 5
14:30-16:00 Ballet Intermediate Franziska Rosenweig 10
16:00-17:30 Russian Ballet General Kristian Ratevossian 5

Contemporary/ Jazz

Time Class Level Teacher Studio
16:00-17:00 Contemporary General Dixon 10

Fitness/Martial Arts

Time Class Level Teacher Studio
10:30-12:00 Tai Kickboxing General Mario&Gene 3
11:00-12:30 Latin Burn General Doni Fierro 1
12:00-13:30 Tai Chi General Desmond 3

MONDAY 24TH CHRISTMAS DAY – CLOSED

TUESDAY 25TH BOXING DAY – CLOSED

WEDNESDAY 26TH – CLOSED

THURSDAY 27TH – CLOSED

Friday 28th December 

Ballet 

Time  Class Level Teacher Studio
10:00-11:30 Ballet General Isabella McGuire 1
11:30-13:00 Ballet Professional Karis Scarlette TBC 1
12:00-13:30 Ballet General Isabella McGuire Mayes 3
13:00-14:30 Ballet Elementary Anna Du Boisson 1
15:00-16:30 Ballet Professional Raymond Chai 1
16:30-18:00 Ballet Beginner Hannah Frost 1
17:30-19:00 Ballet Elem/Intermediate Rose Alice 5
16:00-17:30 Russian Ballet General  Kristian Ratevossian 3

Contemporary/Jazz

Time Class Level Teacher Studio
17:30-19:00 Contemporary General Luke Ahmet 3

Saturday 29th December

Ballet

Time Class Level Teacher Studio
11:00-12:30 Ballet Professional Raymond Chai 1
12:30-14:00 Ballet Professional Trevor St John 1
14:00-15:30 Ballet Advanced  Liz Alpe 1
15:30-17:00 Ballet Beginner Hannah Frost 1

Street/Commercial

Time Class Level Teacher Studio
14:00-15:00 Commercial Jazz Beginner Nikki Burke TBC 6

Sunday 30th December 

Ballet 

Time Class Level Teacher Studio
10:00-11:30 Ballet Professional Isabella McGuire 1
11:30-13:00 Ballet Intermediate Rose Alice 1
12:30-13:30 Floor Barre General Teacher TBC 3
13:00-14:30 Ballet Beginner Franziska Rosenweig 1
14:00-15:30 Ballet General Teacher TBC 3
14:30-16:00 Ballet Intermediate Franziska Rosenweig 1
16:00-17:30 Russian Ballet General Kristian Ratevissian  3

Contemporary

Time Class Level Teacher Studio
16:00-17:00 Contemporary General  Dixon 1

Fitness/Martial Arts

Time Class Level Teacher Studio
10:30-12:00 Tai Kickboxing General Gene & Mario  6
12:00-13:30 Tai Chi General Desmond 6
11:00-12:30 Latin Burn Genral Doni Fierro 3

MONDAY 31ST NEW YEARS EVE – CLOSED

TUESDAY 1ST NEW YEARS DAY – CLOSED

Wednesday 2nd January 2019

Ballet

Time Class Level Teacher Studio
10:00-11:30 Ballet Professional Dmitriv Gruzdev 10
11:30-13:00 Ballet Element/Int Teacher TBC 10
13:00-14:30 Ballet Elem/Int Anna Du Boisson 10
15:00-16:30 Ballet Professional Teacher TBC 10
16:30-18:00 Ballet Beginner Hannah Frost 10
18:00-19:00 Ballet Elementary Hannah Frost 10
20:00-21:30 Contemporary Ballet General Rose Alice Larkings 1

Contemporary

19:00-20:00 Contemporary Jazz General Jemma Gould 10

World Dance 

Time  Class Level Teacher Studio
18:00-19:00 Dancehall General Laura Vincente TBC 5
19:00-20:00 Afrobeats General Verona Patterson 1
19:00-20:00 Samba General Solange TBC 5
20:00-21:00 Bolly Flex Bollywood Beginner Naz Choudury TBC 10

From 3rd January please refer to our normal online schedule / class changes page.